Vürtsikas Maroko läätsekarri

Taimsed karriroad on üks selline toit, mida tasub ikka ja jälle teha. Kui sinna lisada veel läätsesid, siis on üsna täiuslik kooslus valmis. Läätsed (ja ka teised kaunviljad) on toiduained, mida tasuks oma toidulauale sageli sättida. Põhjuseks see, et läätsed on väga heaks taimse valgu allikaks. Lisaks valgule sisaldavad läätsed ka märkimiväärsel hulgal foolhapet ja rohkelt kiudaineid, millest meie tavapärase lääne stiilis toitumise puhul kipub nappima. Seega, süües läätsesid võid olla kindel, et seedimine püsib vilkana ning samas on veresuhkrutase kontrolli all. Läätsed on väga hea valik nende inimeste menüüs, kes on hädas diabeediga ja ka kõrge kolesterooliga. Mineraalainetest saab läätsedest kaaliumit, rauda, magneesiumi, fosforit, tsinki ning B-6 vitamiine. Läätseroogadele tasuks lisada C-vitamiini sisaldavaid toiduaineid, selle abil saab parandada läätsedes sisalduva raua omastamist. See roog on oma olemuselt üsna täiuslik erinevate lisandite tõttu. Nimelt napib läätsedes A-vitamiini, kuid lisatud porgand hoolitseb selle eest. Kaltsiumidoosi eest hoolitseb roale lõpus lisatav spinat, C-vitamiini lisab sidrunimahl ja paprika ning kui läätsekarri juurde pakkuda aurutatud riisi, siis lisandub ka aminohape metioniin, mida läätsedes ei ole. Läätsesid koos teraviljadega süües saab kätte kõik asendamatud aminohapped ja see on oluline just nende puhul, kes lihast ja piimast on loobunud.

See läätsekarri on valminud Slow Cooker potis. Tavapäraselt seostub see valmistusviis pikka hautamist vajavate liharoogadega, aga samas on väga mugav Slow Cookeris valmistada ka pikka leotamist-hautamist vajavaid ubasid-herneid-kikerherneid-läätsesid. Piltlikult saab ühe valmistuskorraga ühendada nii leotamiseks kui ka keetmise ja sõltuvalt sellest, mis režiimi kasutada, saab näiteks kikerherned 6-12 tunniga keenuks. Madalamal temperatuuril ehk “slow” režiimil siis kauem ja “high” režiimil siis umbes poole kiiremini.

Vürtsikas Maroko läätsekarri bataadi ja paprikaga
6-8-le
Valmistamisaeg: ettevalmistusaeg 10-15 minutit + 4-8 tundi Slow Cooker potis hautamiseks või ca 2 tundi tavalises ahjus hautamiseks
400-500 g bataati, koorituna ja tükeldatuna
2-3 porgandit, koorituna ja tükeldatuna
2-3 vart sellerit, tükeldatuna
1 suurem paprika, tükeldatuna
5-6 küüslauguküünt, hakituna
4 dl läätsesid
2 sibulat, koorituna ja hakituna
1 tl jahvatatud vürtsköömneid
1 tl Madrase karripulbrit (või muud karripulbrit)
1 tl suitsutatud paprika pulbrit
1/2 tl tšillihelbeid
1/2 – 1 tl kurkumit
1/2 tl kaneeli
Oliiviõli
ca 1,5 l puljongit
100 g beebispinatit, jämedalt hakituna
sidrunimahla
serveerimiseks värsket koriandrit, hakitud tšillit, Kreeka jogurtit
soola ja pipart
Hauta esmalt pannil keskmisel kuumusel sibulat kuni see on klaasjas. Lisa kõik vürtsid pannile, sega läbi ja hauta, kuni vürtsid muutuvad aromaatseks.
Tõsta bataat, porgand, seller, paprika, küüslauk, läätsed, eelnevalt praetud sibul koos vürtsidega ja kuum puljong haudepotti. Kata kaanega ja hauta “low” režiimil 6-8 tundi või “high” režiimil 4-6 tundi. Tavalise potiga ahju pannes hauta 160 kraadi juures ca 2 tundi või kuni läätsed on parajalt pehmeks keenud ning kogu hautis ühtlaselt paksenenud.Tõsta umbes pool hautisest potist välja ja töötle kas blenderis või saumikseriga ühtlaseks. Sega tükilina ja purustatud osa omavahel kokku ja lisa nüüd jämedalt hakitud spinat ja sidrunimahl. Sega läbi ja lase spinatil pehmeneda. Maitsesta hautis lõplikult soola, suhkru ja pipraga. Serveerides lisa värsket koriandrit ja hakitud värsket tšillit. Juurde võid pakkuda paksemat Kreeka jogurtit ja aurutatud basmati riisi.

Kui soovid endale Slow Cooker potti, siis kaupluses Ülemiste kaupluses Kulp on saadaval CrockPot firma aeglase hautamise potid. Kui aga poest ei ole võimalik läbi minna, siis neidsamu köögiabilisi saab tellida ka www.homedecor.ee veebipoest SIIT.